Pro klienty

Nastavení pro klienty

IP adresa přípojky

K čemu a co to je: IP adresa je technický parametr který dostane zákazník přidělen od poskytovatele služeb Internetu. Tímto parametrem se pak jednoznačně identifikuje v síti potažno v Internetu. Přidělěná IP adresa je v síťi poskytovatele služeb Sys-DataCom unikátní. Vaši IP adresu lze zjistit ze smlouvy nebo na portálu nastaveniinternetu.cz

Otevření portu (port forwarding)

K čemu a co to je: Otevření portů nebo-li též někdy nazýváno jako port forwarding je metoda za jíž pomocí se jeden nebo více portů TCP nebo UDP protokolu směruje z veřejné IP adresy do privátní IP adresy (zpravidla 192.168.x.x nebo 10x.x.x) koncového zařízení zákazníka které veřejně sdílí službu v Internetu. Otevření portů z bezpečnostních důvodu nerealizujeme ! Bezpečná varianta pro otevření portů je zavedení doplňkové služby veřejné IP adresy kdy získá klient veřejnou IP na své koncové zařízení se všemi protokoly a porty bez omezení a dále si směruje porty dle své potřeby nebo IP zakončí rovnou na potřebném zařízení a je vyhrazena pouze pro něj jako klienta samotného. U této varianty nehrozí znehodnocení celé veřejné IP adresy ostatním zákazníkům jako u port forwardu kdy se veřejná adresa sdílí.

Veřejná IP adresa IPv4 a IPv6

K čemu a co to je: využití veřejné IP adresy má mnoho podob. Nejčastěji zákazník využije tuto službu v případě když potřebuje:
– Vzdálený přístup k počítači, roueru, tiskárně, NAS nebo jinému datovému úložišti z Internetu
– Mít vlastní server dostupný z Internetu
– Vzdálený přístup k zabezpečovacímu systému, přístup do kamer z Internetu
– Vzdálený přístup na automatizační zařízení např. tepelné čerpadlo, centrální vytápění
– Aktivní připojení v P2P sítích
– Hostování některých počítačovích her po Internetu
atp.
Veřejná IP adresa může být na protokolu IPv4 za měsíční poplatek nebo IPv6 zdarma na vyžádání zákazníkem. IPv6 adresy jsou vždy nabízeny pouze veřejné v režimu Dual Stack pro zákazníky využívající koncové zařízení podporující protokol IPv6 např. Routerboard s OS Mikrotik.
Způsob distribuce veřejné IPv4 adresy:
– v podobě PPPoE připojení klientova zařízení, kdy je veřejná IP umístěna na zákazníkovu zařízení. Dále pak v podobě NAT 1:1 někdy označeno též označeno jako port forwarding provádíme směrování na zákazníkově pojítku nebo koncovém routeru dle domluvy kde je veřejná IP ukončena. tato forma je nejčastěji využívána.
– v podobě Routingu kdy je použit Subnet /30 /29 /28 atd. . Zákazník tak dostane staticky veřejnou IP přímo do zařízení. Z důvodu spotřeby více IP adres je tato forma o něco dražší než předchozí.
Veřejnou IP adresu si objednejte zasláním požadavku na email technické podpory podpora@sys-data.com. Nezapomeňte uvést svůj identifikátor připojky tj. číslo smlouvy.

Vzdálený přístup ke kamerám, chytré domácnosti a dalším zařízením

Pro přístup do prvků v domácnosti jako jsou kamery, jejich nahrávací zařízení, servery, IoT prvky, senzory, tepelné čerpadlo, centrální vytápění, NAS úložiště atd. je zapotřebí mít adresu která je přímo viditelná z Internetu. Je to tzv. VEŘEJNÁ IP ADRESA. Popřípadě využívat službu síťového CLOUDU/VPN. Síťový CLOUD poskytuje zpravidla dodavatel zařízení ke kterému se chcete připojit. V Internetu jsou používány dva protokoly IPv4 a IPv6 viz. další odkazy v této sekci.

Výměna wifi routeru

Postupem času asi u každého dojde k potřebě výměny stávajícího routeru za nový. Ať už díky nefunkčnosti nebo nedostačujícími parametry samotného prvku. U nás je výměna wifi routeru snadná.

Pokud máte službu odebíranou pomocí bezdrátového připojení nebo optikou a máte v domě ještě jiné zařízení na příjem intenetu než samotný wifi router, stačí zpravidla wifi router připojit do tohoto zařízení nebo kabelu který od něj vede do WAN portu a postupovat dle instrukcí výrobce nového routeru. Veškeré nastavení je pak automatické pomocí tzv. DHCP / DHCPv6 protokolu.

Jestliže jste připojeni například v bytovém domě, kde jsou společné bytové rozvody (kabel z chodby) je potřeba nový wifi router spárovat s naším systémem aby jste dostali správné nastavení. Po vzoru stávajícího routeru stačí v nastavení vašeho routeru nastavit na WAN konfiguraci připojení pomocí protokolu PPPoE kde po vás jedinými parametry bude uživatelské jméno a heslo. Uživatelské jméno je MAC adresa ve formátu XX:XX:XX:XX:XX:XX WAN portu vašeho routeru a heslo je číslo vaší smlouvy (může obsahovat znak lomítka). Pokud na stávajícím wifi routeru již PPPoE máte nastaveno můžete použít identické nastavení i pro nový router včetně původní MAC adresy.

Doporučujeme při výměně routeru nahlásit na naše call centrum nebo mailem (podpora@sys-data.com) novou MAC adresu routeru čímž se přesněji identifikuje přípojka, tuto MAC adresu zavedeme k nám do systému a můžete ji následně použít pro přihlášení.

Věnujte prosím pozornost při čtení MAC adresy která bývá obvykle zespodu na vašem routeru, na štítku totiž MAC adres může bát více ale ta vaše spárovaná je ta která je oznašena na WAN portu.

Chcete-li od nás plnou podporu a pomoc s nastavením a provozem wifi routeru a celé domácí sítě, používejte výhradně produkty značky Mikrtotik. Naši technici jsou plně proškoleni s certifikací pro tyto produkty které jsou absolutní špičkou ve svém oboru. Wifi routery jiných výrobců nemusí vždy splnit očekávání klienta a vzdálená podpora z naší strany též není možná. Pak nezbývá při řešení wifi sítě než se obrátit na dodavatele wifi systému nebo specialiizovanou firmu kvalifikovanou k instalaci tohoto typu zařízení. V dnešní době přehlceného éteru elektromagnetickými sítěmi vřele doporučujeme svěřit instalaci wifi odborníkům kteří mohou pokrývanou plochu ověřit. Obraťte se na naši technickou podoru při řešení požadavků s vaší wifi síťí a nabídneme vám ideální varantu pro váš dům či byt.

Doménový server cache

K čemu a co to je: Doménový server slouží k překladu IP adres na názvy a naopak je nezbytný pro pohodlný chod Internetu. Obvykle se uvádějí dva a více serverů pro případ že by jeden server mohl být nedostuný pak jeho funkci doplní druhý

Servery a nastavení SMTP,DNS aj.

Doménový server cache – DNS1
IPv4 adresa: 79.98.72.27
IPv6 asresa: 2a02:970:1::d2
Doménový server cache – DNS2
IPv4 adresa: 79.98.72.2
IPv6 asresa: 2a02:970:1::d3

Servery SMTP pro odesílání elektronické pošty (email)

Pro odesílání emailu používejte vždy emailový server vašeho poskytovatele emailové schránky ve smyslu smtp.vasedomena.cz popřípadě mail.vasedomena.cz s autorizací a stejným heslem jako je u POP3 nebo IMAP a použití portu TCP 587. Dle RFC 6409 je aktuálně správné nastavení zabezpečenou formou tj. ideálne se SSL/TLS certifikátem od vašeho poskytovatele emailu.

Na některých přípojkách nabízíme automaticky možnost využití protokolu IPv6, pokud vaše zařízení tento protokol podporuje, bude při odesílání emailu tento protokol upřednostňován a elimuje se tak problém s omezením blacklistu. Zda máte IPv6 k dispozici můžete ověřit například zde: www.test-ipv6.cz

Pro klienty kteří mají emailovou schránku na nejčastěji používaných serverch např. na seznam.cz , centrum.cz , gmail.com apod. nastavte emailové servery například takto smtp.seznam.cz , smtp.centrum.cz , smtp.gmail.com port TCP 465.

Nepoužívejte již nastavení smtp.brouzdej.net a smtp.sys-data.com pro vaši odchozí poštu s nastavením protokolu TCP 25 - nezabezpečené spojení. V důsledku bezpečnostního rizika je tato služba již ukončena!

SIP server a kodek pro nastavení VoIP telefonů
sip.sys-data.com / kodek G711 nebo G729

Server pro výpis plateb
klient.sys-data.com

Server pro měření rychlosti
www.speedtest.net

Nastavení SMART TV
IPv6 v síti klienta

Každý klient dostává ke svému připojení permanentně přidělený adresní rozsah sítě velikosti /56 (4722366482869645213696 IPv6 adres). Větší firmy a náročnější zákaznící mohou dostat blok až do velikosti /48 na vyžádání.

Adresy jsou přidělovány do lokální sítě klienta pomocí Router Advertisement Daemon (radvd) a DHCPv6 serverem velikosti /64. Pokud zákazník potřebuje má možnost využívat více adresních bloků ale v obvyklých připadech zpravidla stačí blok o velikosti /64. Mikrotik routery a pojítka které dnes dodáváme jako jedinou platformu pro klienty IPv6 plně podporuje a tak každý klient na portu zařízení které má od nás může IPv6 využívat. Každý zákazník může dle své libosti používat i statické nastavení IPv6 adresy pro své zařízení jako NAS, tiskárny IoT a dalsí prvky na síti klienta nebo pokud nechce aby se mu IP adresa s časem měnila což je vlastnost protokolu s použitím RADVD.

K IPv6 doporučujeme zavádět DNS záznamy na vámi vlastněné doméně pokud ji máte, je to zejména pro přehlednost a jednoduchost nemuset si pamatovat celou IPv6 adresu. Pokud nemáte doménu, rádi vám s ní pomůžeme ji zřídit a spravovat.

Pro představu je níže uvedené schéma nastavení sítě klienta:

2a02:970:0123:4567::89ab:cdef:0123:456/64   IP adresa klienta
2a02:970:0123:4567::1/64                    IP adresa routeru klienta

Zelenou část IP adresy můžete zvolit staticky na vašich zařízeních v domácí síti dle libosti krom adresy routeru.

Chcete-li ověřit zda aktuálně využíváte IPv6 protokol klikněte zde http://www.test-ipv6.cz

Důležité upozornění: Z sítě IPv4 nelze přistupovat do sítí IPv6 a naopak tj. vzdálený přístup k vašim zařízením funguje pouze od poskytovatelů provozující stejný protokol a naopak není možné přistupovat do sítí jiného protokolu než máte k dispozici. U nás je však pro každého klienta k dispozici možnost tzv. režimu Dual Stack kdy máte k dispozici oba protokoly. Průchodnost mezi protokoly znázorňuje níže uvedené schéma.

Nejčastější dotazy

Jak zřídit webhosting pro stávající klienty

Webhosting si založte vyplnením tohoto formuláře hosting.sys-data.com

Jak uzavřít smlouvu

Smlouva se uzavírá pouze písemě. Návrh smlouvy a podmínky jsou uvedeny níže.

Jak platit za Internet

Po uzavření smlouvy tedy po realizaci Internetového připojení pokud není dohodnuto jinak, za měsíc (30 dní) přijde poštou faktura na uhrazení Internetu za předešlý měsíc. V dopise s fakturou je přiložen přístupový kód do webového rozhraní kde si zákazník může kdykoliv v následujícím období stáhnout vystavené faktury ve formátu PDF. V následujících měsících není již faktura poštou zasílána a všechny následující faktury jsou k dispozici na portálu uvedeném v prvním dopise http://is.sys-data.com. Doporučujeme se do tohoto portálu přihlásit a nechat si zasílat, máte-li zájem, faktury emailem na adresu kterou zde uvedete.
Pokud jste obdrželi slevu ve formě prodlení např. 3 měsíce zdarma při promo akci obdržíte první dopis s přístupovými údaji 4. měsíc .

Při placení je rozhodující údaj variabilní symbol a číslo účtu které jsou vždy stejné. Variabilní symbol bývá vaše číslo smlouvy.

Doporučujeme pro řádné placení zavedení trvalého příkazu ve vaší bance. Nejen že předejdete možnosti odpojení v případě nezaplacení, ale odpadne vám tak starost s opakováním platby každý měsíc.

Jak objednat službu

            Jsme rádi že máte zájem o naše služby. Objednat je možné několika způsoby. Napsat email na obchod@sys-data.com, zavolat našim telefonistům na linku technické podpory 777774221 – rádi Vaší poptávku převezmou. Pro složitější případy, individuální řešení, rozsáhlejší areály, hotely, inteligentní domy, centrální sběry dat a podobně, můžete samozřejme kontaktovat přímo vedení na 777774215.

Na co se Vás bude operátor ptát:

 Kde chcete přípojku zrealizovat, Na koho bude psaná, na jakém kontaktu Vás zastihneme.

Rozdíl mezi firemní linkou a domácí přípojkou

     K oběma linkám se chováme jinak, údržba na vysílačích pro domácnosti probíhá většinou v pracovní době, tam kde je převažující firemní klientela se snažíme o servis v mimopracovní době. Prostě abychom Vás co nejméně omezili.

     Firemní linky jsou o něco dražší, je to proto, že se používají lepší technologie, prioritně řešíme požadavky, předpokládáme že je firma schopna fungovat i při výpadku proudu a proto zálohujeme tyto spoje.

      Domácí linky jsou koncipovány tak aby Vám přinesli co nejvíce zábavy a dat při vynikající ceně. Proto třeba výměny baterií v UPS na rozhraní vysílající směrem k Vám nebudete mít v ceně.

Jak probíhá připojení
  • máte-li již realizován rozvod, přijede náš technik a zapojí Vám router.
  • V případě bezdrátové přípojky bude potřeba zajistit přístup do vyšších míst, na střechu, Půdu atp. Instaluje se podobně jako satelitní anténa jen je menší. Můžete si zvolit přímo připojení kabelem, nebo si nechat zapojit Router. U domácnosti připojené pojítkem obvykle připojí technik pojítko někde na střeše a přivede Vám kabel do technické místnosti, kde je připojí k domácímu routeru, který zajistí připojení mnoha Vašich zařízení do jedné linky.
  • Tento router komunikuje přímo se sítí SysDataCom. Pro Vaše zařízení může mít bezdrátové (WiFi), drátové (RJ45) , případně optické rozhraní. To je potřeba říct nežli k Vám pojede technik, vybavíme jej tím správným routerem pro Vás. Běžné jsou přípojky kabelem RJ45 – na kterém lze obvykle připojit televizi, domácí úložiště filmů, stolní počítače, měřiče odběru elektřiny, čidla, inteligentní domy, zavlažovací centrály atp. Je to laciná a velmi spolehlivá varianta.
Jak připojit ... máte od nás přípojku a chcete připojit zařízení

     Počítač

Máte-li domácí router tak je potřeba připojit RJ45 koncovku do routeru na jedné straně a do počítače na druhé. Jestli jste se s technikem domluvili aby router poskytoval konfiguraci všem připojeným pak stačí v počítači nastavit automatické připojení. Na předávacím protokolu máte uvedeno nastavení, stačí přepsat do počítače.

     Mobil, tablet – WiFi

Tady je situace malinko složitější. Výrobci postupně zdokonalují a zrychlují přenosové protokoly. Proto je výhodou když máte zařízení při instalaci již připravené a technik vám jej pomůže nastavit. Protokol Wifi začínal na rychlostech okolo 500kbit (viz rychlosti vysvětlené níže) Nejmodernější AC umožňují přenosy reálnou rychlostí okolo 1 Gbitu

802.11b – 11 Mbit – 5 Mbit přenos

802.11a – 54 Mbit – 20 Mbit přenos

802.11N – 150 Mbit – 40 Mbit přenos

802.11 AC – 600 Mbit  -150 Mbit přenos

Je to dáno tím že obzvláště AC protokol, ale i N, mají mnoho paralelních spojení, a proto nejde tak jednoduše udělat jedno stahování rychlé. Je ovšem velmi vhodný pro přípojku s mnoha zařízeními kde umí plně využít pásmo. Můžete tak na několika zařízeních dosáhnout dohromady celkovou rychlost i okolo 500 Mbit v reálných podmínkách. Některá zařízení vyžadují pro zabezpečení pouze určité nastavení, které jiná zařízení neumí. Chcete-li provozovat oboje, lze nastavit virtuální prostředí až s 3 mi odlišnými způsoby zabezpečení pro Vaše různá zařízení.

     Televizi

Moderní televize mají často obě přípojky  RJ45 – kabelovou, i WiFi. Protože na WiFi přípojce je možné provozovat mnoho zařízení najednou a vy většinou nechcete aby se Vám seknul film zrovna v okamžiku, kdy aktualizuje Váš tablet, tak doporučujeme přípojku zrealizovat kabelem.  Televizní vysílání Vám zajišťujeme na http://televize.sys-data.com kde si jako náš klient zdarma založíte účet. Chytrou televizi si pak přímo napojíte. Někteří výrobci mají trochu odlišnosti v nastavení. Je potřeba se ozvat a pomůžeme, přepneme nastavení tak aby Vám televize chodila.

 

Vaše domácí/firemní síť

     Pokrytí a dostupnost sítě

Datová síť a rozvody tvoří důležitou součást funkčnosti celé sítě. Velice často se setkáváme s tím, že na přístupový bod dovedeme slušnou rychlost, kterou pak klient „poztrácí“ v místní síťi. Zhruba 70% reklamací je na vlastní síť uživatele.  Nejste li si jisti svou domácí síťí, pomůžeme Vám změřit její propustnost.

     Vysílací výkon

Aby proběhla obousměrná komunikace, je potřeba, stejně jako u rozhovoru, aby se obě strany slyšely. Můžete vést rozhovor do sousední místnosti, ale v závislosti na tom jak je silná a z čeho je zeď vám to půjde lépe či hůře. Můžete si zkontrolovat sílu signálu třeba mobilním telefonem. U těchto zařízení pozor, i domácí routery od nás mají kvalitně zpracovanou anténní část a tak jsou „slyšet“ poměrně daleko. Nicméně do mobilů a tabletů se musí vejít mnohem více součástí a tak anténní část bývá kompromisem o místo. Tedy i v místě kde Vám mobil ukazuje několik čárek už může být signál příliš slabý na stabilní přenos.

      Doma

Instalace uvnitř budov vyžaduje praktické zkušenosti. Dochází zde k odrazům, útlumům a dalšímu zkreslení signálu. V místech kde je signál podobný od více přístupových bodů může Vaše zařízení mezi temito body přeskakovat a nebude pracovat dobře. Zručný technik upraví charakteristiku zařízení tak, abyste byli připojeni k nejvhodnějšímu routeru.

Video Mikrotik pod stropem

     Venku

 Venku se signál šíří samozřejmě lépe. Máme mnoho typů routerů které jsou určené pro venkovní instalaci, jsou vodotěsné a mohou pracovat od -20 do + 70 °C.  Obecně stále platí že radiový signál se chová podobně jako světlo. Vidíte-li router, a jste- li v patřičné vzdálenosti nic by nemělo bránit tomu abyste používali internet. Pro podlouhlé zahrady a pro dovykrytí pozemku umíme signál směrovat příslušným směrem a není tak nutné instalovat další zařízení.

Video Mikrotik na lampě

Různá další zařízení:

     Opakovače

Zařízení která jsou nabízena jako opakovače signálu. Zlepší signál v dané oblasti. Praktické zkušenosti ovšem nebývají příliš dobré. Radiový přenos je jako rozhovor, jeden hovoří, druhý naslouchá a pak si obrátí role. Představte si že toho druhého slyšíte špatně a tak vezmete další osobu, kterou požádáte aby zopakovala nahlas všechno, co uslyší. Budete sice výborně rozumět, ale rychlý ten rozhovor rozhodně nebude. Máte- li slabý signál domluvte se s námi, pomůžeme, dokážeme třeba rádia nastavit tak aby „povídala “ současně. A to je přeci jen jiná rychlost „rozhovoru.“

     LAN poe

Zařízení sloužící pro přenos dat přes elektrické vedení. Abyste přenesli vyšší rychlosti, potřebujete vyšší frekvenci. Takže toto zařízení přidá tuto vyšší frekvenci ke kabelu a protože elektrické vedení není připravené na tyto vyšší frekvence tak se za několik desítek metrů vytratí. Nicméně když máte protistranu do této vzdálenosti, funguje poměrně spolehlivě. Je potřeba si uvědomit že jde o vyšší frekvenci – tyto vyšší frekvence zkratuje kapacita . Příklad z praxe . Klient si nainstaloval toto zařízení a nepravidelně mu vypadával internet. Zjistili jsme že na vině byla lednička, a odrušovací kondenzátor motoru kompresoru. Když zapnula lednička, nešel internet …

Rychlost stahování je nižší než mám ve smlouvě

V první řadě doporučujeme prověřit zda je stahování v MegaBytech nebo Megabitech více zde Přenosová rychlost . Další aspekt který na rychlost má vliv je daná agregace (garance) služby. Rychlost připojení může samozřejmě ovlivnit více faktorů jako například kvalita domácí/firemní sítě viz. bod výše.

Rychlost Internetu není nikdy garantována na WIFI rozhraní !!! Je to z principu že wifi si vyjednává přenosovou rychlost dynamicky dle modulace potažmo dle podmínek okolního protředí ve kterém pracuje (rušení, překážky, síla signálu, kvalita atp.). To, že je na wifi napsáno, že umí např. 300Mb u wifi 3. generace je modulační rychlost v laboratorních podmínkách, ve skutečnosti se téměř nedosahuje. Navíc tato tachnologie je half-duplexní (TDD – Time Diversion Duplex) tj. obvykle se provoz dělí pro upload a download zvlášť. Při odečtení režie pro provoz se pak můžete dostat k reálné rychlosti např 30Mb. Proto je služba vždy zajišťována na ethernet portu který si rychlost vyjednává na pevně dané rychlosti dle připojeného zařízení obvykle 100 nebo 1000 Mb/s.

Aktuální vytížení sítě poskytovatele Sys-DataCom s.r.o. můžete ověřit zde. Hodnota vyčítá celkovou kapacitu internetové konektivity vůči spotřebované.

Nemohu se připojit s konzolí Playstation 4 do PSN

Společnost SONY vyhlásila nové znění bezpečnostní politiky komunikacé s jejich servery zejména pro služby herní konzole Playstation 4 a v důsledku svého vyššího zabezpečení nás z jedné strany od konce roku 2016 vyšší měrou dotazují klienti co s nefunkčním připojením do Playstation Network a z druhé strany společnost sony s emaily typu: IP address(es) were blacklisted from the PlayStation Network [XXXXXXXXXX] viz. níže. Proto bychom rádi informovali klienty o možném řešení problému. První krok je dostatečně zabezpečit vlastní síť proti tzv. BotNet a mallware útokům z jejich sítí a pro vlastníky PS4 konzolí aby nás kontaktovali na email podpora@sys-data.com o zavedení vyjímky a zajištění komunikace po vymezené veřejné IP adrese speciálně pro síť společnosti SONY. Zatím je toto jediné funkční řešení situace hledáme variantu na automatické blokování mallware a botnetu od neukázněných klientů kteří tímto porušují všeobecné podmínky někdy i nevědomky, například proto, že svoují IT technologii mají bez vhodné údržby.

Pokud se chcete aktivně zůčastnit řešení problému zkuste nezávisle hlasovat na stránkách PSN o zavedení moderního protokolu IPv6 do PS4 konzolí https://share.blog.us.playstation.com/ideas/2014/09/26/ipv6-support/ , to může zjednodušit celou situaci s omezením které je u PSN stanoveno.

Stabilitu sítě playstation provozující sony corporation naleznete níže:

ONLINE oficiální Stav sítě SONY PLAYSTATION

ONLINE neoficiální Stav sítě SONY PLAYSTATION a diskuze účastníků o problému

Formát zprávy od PSN:

To whom it may concern,

Pursuant to Sony Interactive Entertainment LLC („SIE“) corporate policy, the below IP addresses were blacklisted from using our services because SIE detected activity that is abusive to our network services. In our determination, the abusive activity was not related to velocity or volume (many users behind the same IP address, i.e. NAT), but matched the specific patterns of known abuse of our publicly available services. This abuse may be the result of a computer on your network that has been compromised and is participating in a botnet abuse of our services.

The following table of IP addresses, dates and times should help you correlate the origin of the abusive activity. The time stamps are approximate from our logs. The actual timing of the events depend on the signature matched. It is very likely to have occurred both before, during and following the times listed.

Approximate Time Range (UTC), IP Address, Reason
2017-03-28 13:59 ~ 2017-03-28 14:29 (UTC), X.X.X.X, Account Takeover Attempts

It is most likely the attack traffic is directed at one of the following endpoints:

account.sonyentertainmentnetwork.com
auth.np.ac.playstation.net
auth.api.sonyentertainmentnetwork.com
auth.api.np.ac.playstation.net

These endpoints on our network are resolved by Geo DNS, so the IP addresses they resolve to will depend on the originating IP address.

The destination port will be TCP 443.

Please take the necessary measures to correct the malicious activity from the above-listed IP addresses as soon as possible to avoid any further disruptions. If we were to remove any of these IP addresses from the blacklist and subsequent abusive activity is detected, the IP address will be promptly blacklisted again.
We thank you for your prompt attention to this matter. If you require assistance or additional information please contact snei-noc-abuse@am.sony.com and include the IP address in question.

Thank you

Jak změřit rychlost

     Rychlosti

1T – Terabit = 1000 Gbitů

1G – Gigabit = 1000 Mbitů

1M – Megabit = 1000 Kbitů

1K – Kilobit  = 1000 Bitů

Abychom to zamíchali tak ještě existuje jednotka Byte – která je 8 bit. Některé počítače zobrazují rychlosti v Byte a tak to trochu míchají.

Takže když například stahujete 1Mbyte – jde o 8 Mbit + režiji spoje (tím se váš počítač domlouvá co poslal, co stáhnul a co má protistrana poslat jako další a podobně) Velmi zjednodušeně se dá říct že když vám stahování ukazuje 1MByte, linka běží přibližně 10 Mbit.

Rychlost přípojky lze měřit několika způsoby. Nejobvyklejší je některý z webových měřičů rychlosti. Například www.internetprovsechny.cz, www.rychlost.cz www.lupa.cz a další. Tyto měřiče pustí na své stránce kód, který chvilku stahuje a chvilku odesílá data. Podle času za který se data přepraví, se pak určuje rychlost.

Pro přenos se používá protokol TCP , tento protokol je poměrně starý a slouží jako bezpečné doručení dat. Funguje tak, že přenese kousek dat a pak čeká na potvrzení že protistrana tyto data přijala. Celou dobu, kterou čeká na potvrzení, se žádná data nepřenáší.

Zatím nejpřesnější se nám jeví server http://www.speedtest.net/, který pouští dvě stahování a odesílání najednou čímž tento problém částečně eliminuje. Můžete si na něm vybrat, kam chcete testovat, do jaké lokality z mapy celé zeměkoule. Poté co přestala fungovat západočeská univerzita, se nám jako nejlepší server pro testování jeví ISP aliance. Má dostatečnou kapacitu na lince i ve špičce.

Ukázkové měření linky, jedná se o radiopojítko, které je dnes běžné na většině domácích přípojek, nicméne má dobře provedenou instalaci, čistý výhled a dobrý signál bez odrazů a velkého rušení. Měřeno ze stolního počítače na místní síti.  Záměrně vesnická oblast, cca 100 km od Prahy. Vlevo vidíte aktuální rychlost z administrativního rozhraní routeru, vpravo pak jednotlivé testy.

1 – bez omezujícího zářezu. Tato ukázka ukazuje maximálním propustnost domácího rádiového pojítka do Internetu.
2 – měření rychlosti na www.speedtest.net
3 – měření rychlosti na www.dsl.cz – povšimněte si prosím uploadu
4 – měření rychlosti na www.internetprovsechny.cz
5 – ukázka odesílání dat na FTP server

Rychlost u této linky je nastavena na 40/40 Mbit. Rádiová rychlost je cca 173 Mbps,

Dalším parametrem může být například rychlost vlastního počítače. Povšimněte si na následujícím videu jak odesílání dat vytěžuje procesor.

Video – Vytížení procesoru při měření rychlosti

50 kbit, tzv. Zářez

 Měříte- li opakovaně rychlosti okolo 50 kbit, pravděpodobně je špatně něco v konfiguraci. Tuto rychlost používají naši technici ke konfiguraci zařízení a někdy si do ní z technických důvodů pustí internet. Ozvěte se nám prosím na technickou podporu, +420777774221, a přiřadíme Vaši linku správně k Vašemu účtu.

Výpis hovorů pro hlasové služby VoIP

Výpis hovorů naleznete na http://vypishovoru.sys-data.com nebo jako odkaz v menu zákaznického portálu.

Technická podpora

Naši technici nepřetržitě dohledují síť. Významné klienty a vysílací body máme na nepřetržitém monitorigu. V případě že se zhorší parametry, případně dojde k výpadku , následuje stav upozornění službu konajícího technika, tento technik pak zjistuje co se stalo, jestli došlo k chybě software, jestli se dá problém řešit vzdáleně, případně jestli jede na místo, případně jestli má informovat nadřízeného že potřebuje pomoci specialistou. Snažíme se aby síť byla co nejvíce dostupná. Obykle míváme meřenou dostupnost okolo 99,95 % Prosím nezaměnujte dohledujícího technika se správcem Vaší sítě. Opravdu Vám nedojede vyměnit toner, ani nenainstaluje nový antivirus. Budete- li potřebovat pomoci v této oblasti , máme mnoho šikovných IT lidí i firem, které Vám rádi doporučíme a jsme schopni s nimi úzce spolupracovat.
Sloužící technik je primárně určen k zabezpečení chodu celé sítě, může tedy nastat situace, kdy bude potřebovat s Vámi ukončit hovor aby jel opravit některou z hlavních tras.

Call Centrum

Pracovnící call centra jsou tu 24 hodin denně pro vás. Mají přístup do klientského systému a vidí stav síťe. Jsou Vám tedy schopni podat informaci, jestli je výpadek u nás, nebo u Vás. Většinu klientů máme na jednoduchém monitoringu, který pracovníci call centra vidí. Jsou Vám tedy schopni říci jestli je linka na první pohled v pořádku , nebo ne. Mohou Váš požadavek předat sloužícímu technikovi formou ticketu. Každý takový požadavek má v našem systému jedinečné číslo a je dohledatelný. Přestože na běžné smlouvě máme zahájení servisu do 48mi hodin, téměř ve všech případech se ozveme zpátky do hodiny, dvou. Budete – li chtít vědět jak jsme daleko s Vaším požadavkem, rádi se Vám podívají do systému.

Jak reklamovat

Služba je koncipována jako placená po použití. Tedy máte – li reklamaci ke konkrétnímu měsíci, je potřeba se ozvat ihned. Technik přeměří kvalitu linky a nedosahuje-li sjednaných parametrů, buď inicializuje opravu, není-li schopen linku opravit, postupuje reklamaci na obchodní oddělení, které se s Vámi domluví na kompenzaci , většinou slevou z přístí fakturace. Mějte prosím na paměti že jakmile je vystavena faktura, již se z ní platí daně a její storno probíhá podle přísných pravidel, neboť finanční úřad má všechny podnikatele za podvodníky a tíha dokazování leží na nás. Je proto jednodušší Vám dát kompenzaci na ještě nevystavenou fakturu.

Jak ukončit službu

Moc nás mrzí pokud nebudete využívat dále naše služby. V případě že se stěhujete, poprosíme o adresu kam, často se podaří Vaši přípojku přeložit na nové místo. V případě že jste dostali konkurenční nabídku která Vám přijde lepší, neváhejte zavolat a domluvit se s námi. Tyto nabídky mívají často různé malinkými písmenky napsané dodatky a články. O spoustě z nich víme a i o obvyklých neseriózních prodejních tricích. Pokud podáváte výpověď je potřeba ji podat písemnou formou. Máme spolu uzavřenu smlouvu písemně a je potřeba ji písemně ukončit. Přijetí Vám potvrdíme emailem ze systému, kde je uvedeno ke kdy smlouva zaniká, ke kdy přestaneme poskytovat služby, jaká zařízení je potřeba vrátit nebo doplatit a kdy a na kolik přijde poslední vyučtování. Zaplacením tohoto vyučtování náš vztah končí. Vaše osobní údaje jsou v systému přesunuty do databáze nepřístupné řadovým zaměstnancům, a slouží dále jen pro případ kontroly.

Jak vypovědět smlouvu

Smlouva se vypovídá tak jak byla uzavřena tj. pouze písemě s doručením na poštovní adresu uvedenou v kontaktech.

IPv6 adresy

Pro naše zákazníky zajišťujeme u nových připojení a průběžne i u starých přípojek automaticky protokol IPv6. Je to z několika důvodů. Tento protokol je stále více vyhledáván jak zákazníky pro fungování některých aplikací, domácích zařízení, prvků IoT a dokonce v případě navštěvování některých asijských webů dnes již nutností. To že IPv6 protokol je povinností pro státní správu dnes dle zákona které je v platnosti nejpozději do 31.12.2010 ani nemusím připomínat. Všechny dnes moderní webové portály společností zajišťující zejména cloudové služby jako Google,Yahoo, Seznam, Nix, Nic ad. fungují na IPv6 již několik roků.

Našim klientům nabízíme wifi routery pouze značky Mikrotik s plnou podporu IPv6 protokolu. Ovšem pokud klient chce vlastní wifi router jiné značky, vřele doporučujeme aby při nákupu zvolil variantu s podporu IPv6 a volil takového výrobce, který zajistí aktualizace firmwaru po celou dobu živostnosti takového produktu. Ne vždy to tak totiž bývá a po 2 letech zákonné záruky již od výrobce nedostanete vhodnou aktualizaci firmwaru kterou byste mohli potřebovat a nutí tak klienta ke koupi dalšího však v principu nepotřebného routeru.

Otestujte si zda máte aktuálně IPv6 protokol i vy: http://www.test-ipv6.cz

Pro lepší orientaci doporučujeme následující weby které pomohou vysvětlit problematiku:

Obecné informace o protokolu  https://cs.wikipedia.org/wiki/IPv6

Informace z Ministarestva Vnitra http://www.mvcr.cz/soubor/mv-letak-gen6-pdf.aspx

Doplněk do prohlížeče firefox abyste viděli zda web běží na IPv4 nebo IPv6 https://addons.mozilla.org/en-GB/firefox/addon/sixornot

Konec televizního vysílání a DVB-T2

Spousta našich zákazníků se ptá jak má řešit problém s ukončením vysílání DVB-T. Připravili jsme pro vás jednoduchý postup a 3 jednoduché obrázky jak zjistit zda se vám situace týká, či nikoliv a je potřeba učinit nějaké opatření na vaší straně.

Situace 1:
Při přepínání kanálů se vám zobrazuje logo společnosti Sys-DataCom tj. poskytovatele Internetu a tudíž využíváte TV připojenou po Internetu tzv. IPTV se všemi jejími výhodami jak je na obrázku níže.
IPTV od poskytovatele Internetu SysDataCom
Řešení:
Máte chytrou TV nebo settopBOX od nás a situaci s ukončením vysílání tak řešit nemusíte jelikož využíváte televizní přenos pouze po INTERNETU.

Situace2:
Na obrazovce nevidíte piktogram dosluhujícího standartu DVB-T a zpravidla máte u ČT programů symbol HD.
DVB-T2 nový standart pro přenos pozemního vysílání TV
Řešení: Využíváte tak DVB-T2 standart který je náhradou za starý ukončovaný standart na který je poslední dobou dost upozorňováno a nemusíte nic řešit.

Situace 3:
Aktuálně máte příjem televize pomocí DVB-T (DVB-T1) poznáte to dle pinktogramu na kanálech České Televize.
DVB-T (dosluhující které se bude vypínat)
Řešení:
Zkuste v TV naladit znovu kanály pomocí automatického ladění nebo prověřte zda na jimém kanále není stejný program ČT bez tohoto symbolu a u loga stanice není HD. Pak je potřeba jen přeorganizovat pořadí používaných kanálů na upřednostněné DVB-T2. Pokud tomu tak není můžete si k televizi dokoupit settobox DVB-T2 kteý připojíte po HDMI nebo SCART kabelu do TV nebo si nechat zřídit IPTV od nás.
Využití IPTV je tak mnohem širší a nabízí krom zpětného přehrávání, pozastavení programu přijde-li například návštěva nebo vlastní videotéky což je něco jako videopůjčovna online také nahrávání seriálů a tak vám již nic v televizi skutečně neuteče. Nabídku TV služeb naleznete na tomto odkazu sekce Televize. A abyste si nepořizovali zajíce v pytli, můžete si internetovou televizi vyzkoušet na 10 dní zdarma!